Julen börjar tidigt i år igen... Känn stämningen och förberedande julmys på någon eller några av Skånes alla julmarknader.
Nu till helgen öppnar julmarknaderna i Skåne upp med sina härligt lockande dofter och smaker, hantverk, tända ljus och allt annat som hör julen till.
Här följer tips på några av de kommande marknaderna:
Julmarknad på Majas Cottage, 12-13 november
Marknad med utställare på innergården och I Teatern med härlig julinspiration för hemmets ute och inne miljö står i fokus.
Egen julkollektion av Maja Lyktor och annat finns på plats - allt med förmån till deras egen hjärtesak Barncancerfonden!
Julmarknad på Högestad Gods, 12-13 november, 18-20 november
Kom och upplev julen på Högestad med duktiga hantverkare och en spännande mångfald av hantverksprodukter. 17 km nordöst Ystad, mot Tomelilla.
Fredagen den 18 november, handikappdag i första hand för rörelse- och funktionshindrade med fri entré.
Julmarknad på Johannamuseet, 19-20 november
Gorån, spettkaka och gammaldags bröd bakas på gammaldags vis i muséets bagarugn under båda dagarna. Vemmenhögskören underhåller på lördagen och årets Skurups Lucia presenteras för första gången på söndagen.
Julstök på Kulturen i Lund, 26-27 november
Upplev Kulturens populära julstök när hela museet präglas av en genuin julstämning med plats för såväl gamla som nya traditioner.Här hittar du unika julklappar, som till exempel smycken, stickat, vykort, konst och keramik. Du kan se hur man stöper ljus, marmorerar papper och flätar korgar.
Åhus Julmarknad och julskyltning, 3-4 december
Doft av glögg, och gator och torg fylls med julstämning, hantverk och musik. Det bjuds på massor av aktiviteter för både stora och små, och givetvis har även butikerna öppet under båda dagarna.
Klicka här för att se alla julmarknader i hela Skåne!
Se också... |
![]() |
Artiklar: |
|