CampingSverige.se

29.8.10

Av: Pernille Lykke Hansen
Dela
 

Hymer 2011: Stort modellår för Hymer

Det blir ett stort modellår för Hymer i år, tack vare lanseringen av helt nya Hymer B-Klass.

Klicka för större bild


De övriga modellserierna har även de fått vissa uppdateringar så som nya planlösningen B 698 SL med queensbed som lanserades tidigare i somras. I tyska Promobils läsarundersökning ”Årets husbil 2010” vann Hymer hela sex förstaplatser av de tretton olika röstningskategorierna. Hymer Car 302, Hymer Camp, Hymer Camp Crossover, Hymer Tramp CL, Hymer B-Klass CL och såklart Hymer B-Klass SL knep förstaplatserna före sina konkurrenter. Hymer B-Klass SL har därmed vunnit årets husbil nu i 23 år i rad, och är Europas mest framgångsrika husbilsserie.

Klicka för större bild


Nya Hymermobil B-Klass

När Hymer premiärvisar sin stora nyhet för året, det nya modellprogrammet Hymer B-Klass, så kommer det att orsaka stor uppståndelse och ge nya impulser i hela branschen. Målsättningen i denna omfattande redesign var förutom att erbjuda en serie med utmärkta pris/prestanda förhållanden, att skapa nya planlösningar som passar individuella behov och bästa möjliga kvalitet i material och byggnation. Resultatet är den bästa Hymer B-Klass genom tiderna.

Hymer lanserar den nya modellserien i nio unika planlösningarna. Den utvändiga lackeringen är i standardutförande Carrara vit, och i Champagne-metallic som extrautrustning. Alla planlösningar är byggda på det väl beprövade Fiat Ducato låg-rams-chassit med bred spårvidd och (förutom B 504) 130 hk motor (grundutförande). På begäran special spiralfjädrar för framaxel för att öka axellasten, vilket både förbättrar komfort och köregenskaper.

Campingsverige.se
Senaste nytt
FDM - Campingplatser i Danmark
M & M Caravane
Dometic/Waeco
  Glömt kod?