Den sista dagen i Alsace ägnar jag åt att packa ner förtältet ordentligt – torrt och rent.
Jag njuter också av en sista lunch i Obernai, på en av de lokala restaurangerna, och sist men inte minst njuter jag av solen strålar som ju faktiskt har varit med mig under hela resans gång.
Bilresan hem kan göras på en dag men jag delar upp den på två dagar och kör från 16 -21, och kommer så långt som norr om Karlsruhe. Sedan är det inte så långt kvar, fast man kan ju aldrig veta vad de tyska motorvägarna har att bjuda på.
När jag närmar mig Danmark visar sig hösten från sin välbekanta sida - med regn och blåst.
Mitt ekipage – en Cabby Caienna 620 och Toyota Rav 4 – går stabilt, så jag kommer hem säkert.
Redo för nya resor inom en snar framtid.
Hösttur till Alsace – del 10 – imponerande Strasbourg
Man kan tillbringa oceaner av tid i Alsace största stad Strasbourg. Den historiska staden som idag är en viktig del av EU är ytterst intressant och man kan stanna länge, allt efter hur mycket man vill se och hur djupt man går in för det.
Jag tar bilen och hittar en parkering utan några problem. Från parkeringshuset i Rue dÁusterlitz kan jag gå till allt. Jag koncentrerar mig speciellt på den gamla stadsdelen, som av goda skäl finns med på UNESCOS världsarvslista.
Det är 142 meter höga torn på domkyrkan som var världens högsta byggnad från 1647 till 1874.
Jag stannar i Strasbourg hela dagen och får även se staden i kvällsljus. Här är mycket vackert och nästa gång skall jag ta en tur på kanalen för det ser riktigt trevligt ut.
Här slutar min resa i vackra Alsace. Det har varit en skön upplevelse med en god blandning av kultur, natur och gastronomi från det bästa i två länder: Tyskland och Frankrike.
Campingplatserna har varit mycket olika, men det visar bara hur många möjligheter det finns.
HA DET BRA TILLS VI SES IGEN! Kära hälsningar Anne-Vibeke
Hösttur till Alsace – del 9 –Vinbesök hos Arthur Metz
När jag ändå är i Marlenheim passar det perfekt att besöka vinstället Arthur Metz www.arthurmetz.fr, som är har en fin kombination av de gamla traditionerna och de nya, när det gäller framställning av vin. Innan rundvisningen visas en film om alla Alsace viner.
Det moderna destilleriet
De gamla ekträfaten
Och slutligen på lager, före det körs ut till butikerna. Man kan både smaka och köpa vinerna här på platsen.
Lagra
Jag köper med ett par flaskor av de goda vinerna hem till husvagnen. Jag dricker faktiskt mest rödvin under vinterhalvåret, men dessa viner är goda och uppfriskande.
Det smakar ljuvligt.
Kära hälsningar Anne-Vibeke
Hösttur till Alsace –del 8 – vinskörd i Marlenheim
Om du besöker Alsace under hösten så kan du nästan inte undgå att besöka någon av alla de skördefester som firas i de flesta städer.
Jag åkte till Marlenheim.
Gatumusik:
Mat skall intas. Fransmännen njuter av allt från ostron till choucroute – en lokal rätt som du ser här:
Jag föredrar ostron, men det ena utesluter ju inte det andra. Till båda rätterna dricks det självklart vitvin från Alsace.
Dagens höjdpunkt är när kortegen kommer med de sista druvorna som pressats till färsk saft. Det smakar vidunderligt gott.
Vädret är vackert, alla är utomhus och glada och det är en härlig upplevelse att se invånarna fira att skörden nu är hemma. Alla gator kantas av små bodar och det spelas levande musik. Det är en fantastisk stämning.
Det blir en sen kväll i kväll.
Kära hälsningar Anne-Vibeke
Hösttur till Alsace – del 7 – kanalerna i Saverne
Jag bor på campingplatsen i Obernai och härifrån tar det ca 45 minuter med bil till spännande städer som Marlenheim och Saverne. Jag börjar i Saverne där man kan uppleva kanalen som sammanbinder floderna Marne och Rehn. De rinner på var sida av Vogeserne.
Inne i staden är det möjligt att se båtarna i slussarna vilket är ett dragplåster.
Det finns massor att företa sig I Saverne. Slussarna är en sak, livet runt kanalerna en annan. Cykling är som upplagt och man kan hyra dem inne stan.
Besök eventuellt också Rohan slottet som är ett vackert nyklassiskt slott – ett praktexempel på fransk arkitektur.
På återseende i morgon. Kära hälsningar Anne-Vibeke
Hösttur till Alcase – del 6 – Maginotlinjen
På väg till Obernai gjorde jag en liten avstickare, även om jag hade husvagnen med bak på bilen. Det är annars något jag gör väldigt sällan i Frankrike eftersom det aldrig går att parkera med husvagn på bilen här.
Det kan man däremot här vid Marckolsheim, där man också kan beskåda resterna av Maginotlinjen. Den byggdes under 1930- talet på resterna av en försvarsanläggning från 1a världskriget och på gränsen mellan Tyskland och Frankrike. Resterna ses idag på flera platser i Alsace. Maginotlinjen uppkallades efter den franska presidenten André Maginot (1877 – 1932) och bestod av en kedja försvarskonstruktioner.
Många påstod att den aldrig gjorde någon nytta. Då andra världskriget bröt ut skulle Maginotlinjen skydda fransmännen mot tyskarna. Det gjorde den i och för sig också – då de angrep ett helt annat ställe.
Minnesmärket Maginot vid Marckolsheim.
Hösttur till Alsace – del 5 – vidare till Obernai
Det är inga som helst avstånd i Alsace och man kan utan problem bo på en och samma centralt belägna campingplats under en veckas semester. Men jag har dock inget emot att flytta runt och jag tycker heller inte att det är särskilt jobbigt att packa ihop alla saker. Så i dag drar jag vidare till campingplatsen i Obernai, som ligger sydväst om Strasbourg. Detta är en kommunal campingplats med fina faciliteter och endast 15 minuters promenad ifrån centrumet i Obernai. En stad som visar sig vara otroligt trevlig och med enastående bra matställen.
Jag skall vara här flera dagar så jag sätter upp förtältet. Det är en perfekt årstid för det och när solen är framme kan jag öppna upp och njuta av det vackra vädret. När det är kyligt fungerar tältet istället som en värmesluss till husvagnen, och med en filt om benen kan man sitta ute långt in på kvällarna.
På vägen hit stannade jag vid en minnesplats för Maginotlinjen. Det kommer jag berätta mer om i nästa avsnitt.
På återseende :)
Hösttur till Alsace – del 4 – Alsace berg Vogeserne
Alsace är faktiskt ett märkvärdigt område. Delar man in landskapet i två delar är den östliga delen helt flack, nämligen hela Rhendalen. Den västra delen består av berg, nämligen Vogeserna där högsta punkten är Grand Ballon, 1 424 m ö h.
Varför inte packa bilen eller cykeln och ge dig ut i ett mycket naturskönt område.
Jag älskar dagar när jag inte har något särskilt inplanerat, när jag bara kan köra dit näsan pekar, först till höger, sedan till vänster. När man helt enkelt låter känslorna styra. Det är ett skönt sätt att resa på och det inte så viktigt för mig om jag skulle missa något som framhålls i guideböckerna.
Vogeserne har mer än 4 000 km snitslade vandringsleder och även om man befinner sig i bergen är det ingen avancerad vandring. Det går så klart uppför och nedför, men det är inte brant.
Det finns också flera olika bilrutter som man kan följa, t.ex. Route des Cretes. Vilken rutt man än väljer så kommer man förbi flera ställen som säljer: ostar, korvar, lantbröd, goda viner och sejdlar med öl (se upp med det sista om du kör bil).
När jag kommer hem till campingplatsen igen känns mina lungor rena och huvudet rensat från onödig information. Jag avslutar dagen med ett glas kylt Gewurtzaminer i min varma och ombonade husvagn.
Det har varit en fantastisk dag. På återseende i morgon. Vänliga hälsningar Anne-Vibeke
Hösttur till Alsace – del 3 – Fantastiska Colmar
Det har blivit dags att ge sig iväg ut på upplevelser i området – något jag alltid gör, det hör helt enkelt till. Självklart vill jag gärna slappa och ta det lugnt också, men inte hela tiden.
Då Alsace mellan 1871 och 1918 var en del av det tyska kungariket hette staden Kolmar, och skulle någon sätta en bindel för mina ögon och släppa av mig här så skulle jag vid en första anblick gissa att jag befann mig i Tyskland.
Stockvirkeshus, blomsterdekorationer och ölstugor på rad. Jag befinner mig inte i Kolmar, utan i franska Colmar. Här finns det bästa från två världar. Men var extra uppmärksam när du går på gågatan för många går och tittar upp på husfasadernas vackra utsmyckningar och då är det lätt att krocka med varandra.
Tysk gemenskap kryddad med fransk charm när det är som bäst.
Även om Petite Venice (Lilla Venedig) är en plats dit alla söker sig så er det värt ett besök.
Har man tid kan man göra en liten tur med båt i kanalerna.
På de gamla kullerstensbelagda gatorna ligger massor med små specialbutiker med ett brett utbud av Alsaceviner.
Är man i centrum bör man besöka den gigantiska kyrkan Saint Martin från 12-1300 talet.
Besök eventuellt också Colmars stolthet Museé Bartholdi – bildhuggaren bakom frihetsgudinnan i New York.
Med andra ord så finns det mycket att ta sig för i den gamla vackra staden som sjuder av romantik och charm.
Gillar du Colmar så kan du också besöka Ribeauvillé eller Riquewihr.
På återseende i morgon då jag skall ge mig upp i bergen.
Vänliga hälsningar
Anne-Vibeke
Hösttur till Alsace – del 2 – campingplatsen Clair Vacances vid Colmar
Här är så perfekt det kan bli när man är på camping. Jag vaknar i en fantastisk skön säng i min varma och ombonade Cabby, och har sovit som ett barn.
Jag drar undan gardinerna och ser att himlen är klarblå.
Jag öppnar fönstret och andas in luften som är så frisk att det nästan gör ont.
Det kommer bli en bra dag.
Den fyrstjärniga campingplatsen gömmer sig under dekorativa höstlöv i allvärldens nyanser. De nybakade baguetterna väntar i receptionen och serveras med ett leende. Det är inte så många besökare här den här tiden på året.
Faciliteterna får bra betyg, de är fina, rena och uppvärmda och skyltningen på platsen sker på fem språk, inklusive danska.
Uppställningsplatserna ligger som små fickor runt den stora centrala gräsplanen, i mitten lekplatsen och poolen. Den sistnämnda är förstås tom så här års.
Claire Vacances är också en bra utgångspunkt för upplevelser i området – mera om det följer de kommande dagarna.
Det är alltid med stor entusiasm som jag ger mig iväg till Frankrike. Första gången jag besökte landet var som 17– åring med ryggsäck på ryggen och en önskan om att lära mig språket. Det lyckades, och än i dag är jag ett stor fan av detta fantastiska land.
Märkligt nog är detta första gången jag reser till just Alsace, något som jag verkligen ser fram emot.
Redan under resan dit möter jag andra danska husvagnscampare med samma mål. Det är uppenbart ett populärt ställe jag är på väg till.
Sent på kvällen efter 1000 km bilresa, genom i första hand Tyskland, rullar jag in på campingplatsen Clair Vacances (www.clairvacances.com - sida på danska) som ligger 10 km sydost om Colmar i södra delen av Alsace. Här möts jag av en leende och tuff kvinna som i ett trollslag vant backar in min husvagn mellan träden.
Här ser trevligt ut så jag ser fram emot morgondagen, men innan hon försvinner tipsar hon om listan jag kan skriva upp mig på för att få nybakade baguetter till frukost. Vilken lyx!