Alkolås hindrar alkoholpåverkad förare

Denna artikel är importerad från CampingSveriges gamla webbplattform. Det innebär att text-formateringen inte är optimal, samt att vissa bilder har en lägre upplösning än vad som är önskvärt. Vi hoppas du har överseende med detta. Kolla gärna in våra senaste artiklar om camping.

MHF arbetar för alkolås i alla bilar. Alkolås är en apparat som hindrar en alkoholpåverkad förare från att starta bilen.

Klicka för större bild Tillsammans med försäkringsbolaget SalusAnsvar turnerar MHF i alla kommuner i hela Sverige för att skapa opinion för alkolås.Sju steg mot alkolås i alla bilar;1. Alkolås i alla bilar som ägs2. Skolskjutsar3. Busser4. Lastbilar5. Taxibilar6. Nya bilar7. Och allabilar

Klicka för större bild ProblematikkenVarja dag kör drygt 16 000 personer alkoholpåverkade i Sverige. 60 procent av dem har alkoholproblem. Rattfyllerister finns bland alla kategorier bilförare. Förare av skolskjutsar, farliga transporter och busser utgör inga undantag.På fem år, mellan 1996 och 2001, ökade alkoholkonsumtionen med en liter ren alkohol pers svesnk. Under 2002 har drickandet ökat ed ytterligare en liter, en galopperande utveckling. När alkoholkonsumtionen ökar i Sverige ökar också rattfylleriet. År 2002 hade vi cirka 2 000 fler rattfylleriköringar om dagen än 1996.MHF leder i dag kampen mot ratfylleriet. Med opinonsbildande kampanjar och en aktiv verksamhet ska vi sänka antalet dödade och skadade i trafiken. Läs mer här: www.mhf.se

Allt för lyckad matlagning i campingmiljö
- recept, filmer, tips och inspiration!

Se alla avsnitt
© 2026 CampingSverige.se
Webbplatsen är byggd av Pixelbruket