First Camp blir hundvänligare

Får man ta hunden med sig till First Camp? Svaret är: Ja! I år har hemsidan uppdaterats med information och sökfunktioner för hundägare och på vissa destinationer finns nu hundhagar att låna.

Sverige har över 750 000 hundägare och för de flesta av dessa är det självklart att hunden ska följa med på semestern. För att underlätta har First Camps hemsida anpassats med information och sökfunktioner till alla hundägare. Hundar är välkomna på samtliga av de över 70 destinationerna och majoriteten av stugorna är husdjurstillåtna. Tillgängligheten syns direkt vid bokning och det framgår vilka campingplatser som erbjuder hundvänliga badplatser, rastgårdar och hundduschar. På firstcamp.se/hund finns också tips, guider och inspiration – från pälsvård och vätska till lek i sommarvärmen.

– Det är inte alltid enkelt att boka resa med hund, det vet jag av egen erfarenhet. Det känns därför extra roligt att vi gjort denna satsning inför sommaren, så att både två- och fyrbenta gäster får en härlig vistelse hos oss, säger Benita Jonsson, operativ chef på First Camp.

Portabel hundhage

En annan nyhet är den portabla hundhagen som gör det möjligt för hunden att vara ute tryggt utan koppel. Hagarna hämtas i receptionen, fästs i marken och kan byggas ihop för att ge mer utrymme. Resultatet blir en liten fristad precis utanför stugan.
– Det är en smidig produkt som vi tror att många kommer att uppskatta. I stället för att ha hunden inne i stugan eller bunden, kan den nu röra sig fritt på ett tryggt sätt. Den här hundhagen testas på utvalda destinationer i sommar och det blir spännande att se resultatet, säger Benita Jonsson, operativ chef First Camp.

Fakta hundar på First Camp

– Hundar är välkomna på First Camps samtliga destinationer
– På alla First Camp Bistro får hunden följa med på uteserveringen, se lokalt vad som gäller inomhus
– På svenska destinationer är det gratis att ta med hund på camping, tillägg tillkommer vid bokning av stuga
– Det finns husdjursvänliga stugor på alla destinationer

Om hundägande i Sverige

– Över 1 miljon registrerade hundar i Sverige
– Cirka 750 000 hushåll med hund
– Populäraste hundnamnen: Molly, Bella, Charlie, Doris och Sally

Källa: Jordbruksverket

Hund i husvagn

Allt för lyckad matlagning i campingmiljö
- recept, filmer, tips och inspiration!

Se alla avsnitt
© 2025 CampingSverige.se
Webbplatsen är byggd av Pixelbruket