Tumbos succésatsning på husbilarna alla vill ha: ”Försäljningen har närmast exploderat!”

Försäljningen av plåtisar har mer än tiodubblats det senaste decenniet. Den mångsidiga husbilstypen har blivit en stor succé hos Tumbo Husvagnar och Husbilar som alltid har ett 60-tal plåtisar i lager. – En plåtis är nutidens folkabuss, fast med högre komfort, säger Cecilia Östling.

Plåtis är i folkmun den vanligaste benämningen på kompakta husbilar byggda på traditionella skåpbilar. Fenomenet har länge varit populärt i övriga Europa. Inte minst i Tyskland där husbilstypen kallas kastenwagen och utgör uppåt 60 procent av husbilsförsäljningen. Men det senaste decenniet har plåtisar fått ett rejält uppsving även i Sverige.
– Vi har märkt ett stadigt ökande intresse och de senaste åren har försäljningen närmast exploderat, berättar Cecilia Östling på 60-årsjubilerande Tumbo Husvagnar och Husbilar.

Cecilia Östling menar att plåtisen är ett prisvärt och bekvämt fordon med hög komfort som är lätt att köra och parkera.

Från Bürstner, Dreamer, Globecar och Hobby till Malibu, Roadcar, Rapido och Sunlight – upptäck Tumbos breda utbud av plåtisar

Komprimerad komfort

Bilarna är inredda med ungefär samma bekvämligheter som en större husbil och har oftast upp till fyra sitt- och sovplatser samt kök, dusch och toa. Skillnaden är att allt är komprimerat för att fungera på en liten yta.
– En plåtis är nutidens folkabuss. Komforten har ökat, men annars är grundtanken densamma; ett prisvärt fordon i behändigt format som tar dig fram lätt, säger Cecilia Östling.
Många moderna plåtisar är vinterisolerade och har dieselvärmare, vilket gör dem användbara året runt.

Tumbos anläggning på 12 000 kvadratmeter ligger längs E20 och erbjuder Sveriges bredaste sortiment av husvagnar och husbilar.

Här hittar du kontaktinformation och ser vilka som jobbar på Tumbo Husvagnar

Lätta att köra

Det finns flera anledningar till att plåtisar blivit så populära. De vanligaste modellerna är mellan 540 och 640 centimeter långa, vilket gör dem enklare att köra och parkera.
– Plåtisar får plats i vanliga parkeringsrutor och kan köras på smalare vägar – en stor fördel både i storstaden och på landsbygden, menar Cecilia.

Hobby Ontour Van 600 FT finns nu till jubileumspris hos Tumbo.

En kompakt och populär plåtis känd för sin smarta planlösning, goda isolering och körvänlighet – läs mer om Hobby 600 här

En annan aspekt är ekonomin. Plåtisens låga vikt och aerodynamiska form kan ge lägre bränsleförbrukning jämfört med större husbilar. Broar och färjor har många gånger lägre avgifter för mindre fordon.
– Dessutom har plåtisar ofta ett högt andrahandsvärde, du kan vara säker på att göra en bra investering, säger Victor Krantz, säljare på Tumbo.

De flesta modeller väger under 3,5 ton och kan köras med vanligt B-körkort i Sverige och EU.

Victor Krantz lyfter fram att plåtisar är en bra investering och ofta har högt andrahandsvärde.

Under 2025 har Tumbo Husvagnar löpande erbjudanden och specialpriser – kolla in alla erbjudanden här

Åtta varumärken

Tumbo var tidigt ute med sin satsning på plåtisar och har idag hela åtta ledande varumärken i sitt sortiment. Instegsmärket Roadcar ger mycket valuta för pengarna, innovativa Bürstner är en mellanklassbil medan Rapido och Malibu är premiummärken med kvalitet i varje detalj.
– Det senaste tillskottet är tyska Hobby som snabbt blivit en favorit hos våra kunder. Inte minst modellen Ontour Van 600 FT som nu finns till jubileumspris, säger Victor Krantz.
Plåtisar är helt klart den starkaste husbilstrenden just nu. Välkommen att upptäcka den hos Tumbo!

Läs en recension av plåtisen Hobby Ontour Van 600 FT i tidningen Allt om Husbilen

Tre goda skäl att välja en plåtis!

• Kompakt och smidig att köra och parkera
• Flexibelt och fritt boende nära naturen
• Låg driftskostnad och högt andrahandsvärde

Plåtisen är kompakt, men ändå tillräckligt stor för att rymma tävlingscyklar och annan utrustning.

Familjens plåtis är nyckeln till ett aktivt liv

Patrik Landstorp har haft plåtis i tio år. Han och sambon Beatrice sysslar med triathlon och använder bland annat husbilen som basläger under tävlingar.

– Det är väldigt smidigt att bo i direkt anslutning till evenemanget. På Iron Man i Kalmar vaknade vi hundra meter från startlinjen, det sparar tid och ger bästa tänkbara uppladdning, säger Patrik.
Plåtisen är kompakt, men ändå tillräckligt stor för att rymma tävlingscyklar och annan utrustning. Ibland följer Patriks två barn med och då kommer den nedfällbara taksängen väl till pass.
– Det går utmärkt att vara fyra personer i en plåtis. Man får bara packa smart och borsta tänderna i omgångar, skrattar han.
Nästa lopp blir ett maraton i Köpenhamn till hösten.
– Då kör vi ner till Malmö, tar bron över, genomför tävlingen och sedan vilar vi upp oss i husbilen. Det är ett både praktiskt och skönt sätt att leva.

Patrik Landstorp använder bland annat husbilen som basläger under triathlon-tävlingar.

Smidig övernattning

Plåtisen används även för semester och avkoppling. Nyligen besökte Patrik och Beatrice Astrid Lindgrens värld med sin treåriga dotter.
– En stor fördel med plåtisen är möjligheten att övernatta på en vanlig parkeringsplats. Det gjorde vi till exempel utanför Kungliga slottet mitt i Stockholm.
När det gäller ställplatser är Bauergården utanför Gränna är en favorit som Patrik gärna återvänder till.
– Omgivningarna är mycket vackra med fina vandrings- och cykelleder och närheten till sjön Bunn, avslutar Patrik Landstorp.

Upptäck Tumbos breda utbud av plåtisar

BürstnerDreamerGlobecarHobbyMalibuRoadcarRapidoSunlight

Tumbo är Nordens största försäljningsanläggning för husbilar och husvagnar med över 60 anställda och en omsättning på ca 528 miljoner. Företaget marknadsför varumärkena Sunlight, Dethleffs, Bürstner, Hobby, Malibu, Roadcar, Globecar, Dreamer, Itineo och Rapido. Anläggningen ligger utmed E20 utanför Eskilstuna och har inomhusyta på 12 000 kvadratmeter, varav 7000 är utställningshall och butik.

Till Tumbo Husvagn och Husbilars hemsida
Det här är en annons från Tumbo Husvagn och Husbilar och inte en artikel från CampingSveriges redaktion.
Du kan mejla vår annonsavdelning på annons@mediapress.se.

Allt för lyckad matlagning i campingmiljö
- recept, filmer, tips och inspiration!

Se alla avsnitt
© 2025 CampingSverige.se
Webbplatsen är byggd av Pixelbruket