En ung familj från Esbjerg i Danmarkhar fått denna geniala idé. Vision är, att hyra ut specialinrättade husvagnar till handikappade.
Klicka för större bild Grundidé – vision för: Handy-Camp-EmilMin vision är, att hyra ut specialinrättade husvagnar till handikappade: Rullstolsanvändare, rörelsehindrade, rörelsehindrade med rullator, familjer med handikappade barn etc.Målet är, att kunna erbjuda handikappade en upplevelserik campingsemester precis som andra. Campingsemestern skall vara tillgänglig för alla.Handy-Camp-Emil:1) ”Handy” vill säga, att det skall vara enkelt och lättvindigt.2) ”Handy” vill säga, att det är för handikappade (som huvudgrupp).3) ”Camp” är en förkortning för camping samt det engelska ordet för läger/slå läger.4) ”Emil” är min äldsta son, som är svårt handikappad (och själva idén för företagandet).Vi (min man och jag själv) har själv upplevt frustrationen med att vilja campa med vår handikappade son, då husvagnarna inte är/var handikappanpassade. Inuti själva husvagnen var det för lite plats. Vi kunde bland annat inte hantera Emil med sina spastiska ryckningar/spänningar, vi kunde inte vända oss ordentligt, och det fanns inte heller plats för hans specialstol. Nå ja, vi kunde ju inte en gång få in hans specialstol i husvagnen, då dörröppningen var för smal, vilket gjorde att stolen fick stå ute i förtältet. Detta gjorde att vi blev tvungna att hitta alternativ, men när det nu var camping vi önskade, var ett sommarhus inte tillräckligt bra som alternativ.
Klicka för större bild Vi fick höra att ”Camping og Fritid” i Esbjerg, hade fått specialinrättade husvagnar för handikappade. Vi tog en tur förbi och ja, det var genialt, men dyrt! Utan förtält eller annan utrustning: 170 000,- kr. Inklusive allt, knappt 200 000,- kr. Hej å hå. Vi var smått chokade för det var inte precis vad vi kunde hosta upp.
Klicka för större bild Vi åkte hem och spekulerade mycket över saken. Det kunde väl inte enbart vara vi som kände oss frustrerade. Camping är härligt och borde vara till för alla. Det kan inte vara möjligt, att ekonomi skall sätta käppar i hjulen för många för att få en god upplevelse. Skall man verkligen gå miste om campinglivet, bara för att man sitter i rullstol. Det är väl orättvist? Camping skall vara tillgängligt för alla. Så det så.Och så fick vi en god idé: Varför inte hyra ut sådana vagnar. Hur skulle det vara med en uthyrningsfirma med specialinrättade husvagnar. Det finns många goda handikappanpassade campingplatser i landet, men vad spelar det för roll, när rullstolsanvändarna har särskilda behov med tanke på inredning av husvagnar och dessa behov inte tillgodoses?Nu har jag startat, men det är lång väg kvar. Detta är bara början.• Marknaden skall undersökas; finns ett behov för uthyrning av specialinrättade husvagnar?• Kontakt med specialister inom området: Handikappcamping.• Skall jag äga eller hyra? Hur många husvagnar?• Ekonomi?• Skall det satsas på fastliggarplatser?• Det skall skapas kontakt med handikappanpassade platser runt om i landet.• Kontakt med handikapporganisationer.• Profilering av den kommande firman.• Etc.Med vänlig hälsningDorthe Kjærsgaard Christensen