Isabella 2005: Reseförtält för sydliga nejder

Denna artikel är importerad från CampingSveriges gamla webbplattform. Det innebär att text-formateringen inte är optimal, samt att vissa bilder har en lägre upplösning än vad som är önskvärt. Vi hoppas du har överseende med detta. Kolla gärna in våra senaste artiklar om camping.

Med tanke speciellt på alla de campare som under sin sommarsemester reser söderut till värmen och solen, har den danska Isabella-fabriken tagit fram ett mycket lätt reseförtält som är lika enkelt att sätta upp som det är spännande i design och funktion.

Klicka för större bild Närmast kan Zenith Steel Blue, som resetältet heter, liknas vid ett utbyggbart soltak där man med dragkedjor kan fästa både front och gavlar. Men dessutom finns en del tillbehör, som gör användningsmöjligheterna ännu större … En av de största fördelarna hos Zenith Steel Blue är att det, eftersom det saknar baldakin, är mycket lättare att sätta upp än ett konventionellt förtält. Men mest uppskattat är nog ändå, att det på bara några ögonblick kan förvandlas från ett praktiskt soltak till ett ombonat förtält.Som tillbehör finns bland annat en rumsavdelare, och genom att man monterar denna på mittöverliggaren kan man få en kombination av ett litet förtält och en öppen veranda. Och på verandan kan till exempel cyklarna eller barnvagnen förvaras skyddade från vädrets makter. I båda gavlarna finns myggnätsförsedda fönster som vid behov kan täckas med en blixtlåsförsedd folie ­ en praktisk lösning som blivit något av ett ”måste” på dagens förtält, och som ger ett gott skydd när man om kvällen sitter i sitt förtält.Tältduken av tålig belagd polyester är i mörka och ljusa blå nyanser, medan taket ­ av kraftig, belagd polyester som håller även ett slagregn ute ­ är ljusgrått. Djupet i Zenith Steel Blue är som i ett konventionellt förtält ­ alltså 250 centimeter ­ och det praktiska reseförtältet är försett med upphängningsband för gardiner. (Matchande gardiner finns som tillbehör.)Zenith Steel Blue kan fås antingen med Zinox stålstativ eller med det nya, och mycket starka CarbonX-stativet av kolfiberförstärkta glasfiberstänger. Och om man sedan tidigare är ägare till ett Isabella-tält av någon av modellerna Commodore, Ambassadör eller Capri kan man använda stativet till detta tält även till Zenith Steel Blue.Prismässigt ligger Zenith Steel Blue något under ett konventionellt förtält. Läs mer härwww.isabella.net

Allt för lyckad matlagning i campingmiljö
- recept, filmer, tips och inspiration!

Se alla avsnitt
© 2025 CampingSverige.se
Webbplatsen är byggd av Pixelbruket