Hymer Center fortsätter att investera i fullserviceanläggningar. I höst påbörjas bygget av en toppmodern verkstad i Göteborg. – Med tillhörande lounge, reception och butik skapar vi en ny standard för kundservice, säger försäljningschef Fredrik Engstrand.
Hymer Centers anor går ända tillbaka till 1968 då Aner Engstrand startade sitt företag i Örebro. Efter en enorm tillväxt finns företaget i dag representerat över hela landet, från Umeå i norr till i Lomma i söder. År 2014 etablerade företaget sig i Göteborg med en anläggning som stadig utökat sin kundkrets, inte minst tack vare en uppskattad serviceverkstad.
– Verkstaden i Göteborg är redan idag mycket eftertraktad, inte bara av Hymer-ägare utan även av kunder med andra fabrikat som vill ta del av kompetensen och arbetssättet, säger försäljningschef Fredrik Engstrand.
Den ökande efterfrågan på verkstadstjänster gör att Hymer Center nu storsatsar på en toppmodern verkstad i Göteborg tillsammans med en kundmiljö bestående av lounge, reception och butik.
– Det kommer inte bara att bli en vanlig verkstad, syftet är att skapa en plats där kunder kan känna sig hemma samtidigt som de får professionell service och rådgivning. En naturlig samlingspunkt i en välkomnande atmosfär, säger Fredrik Engstrand.
Den nya serviceanläggningen har en arkitektur inspirerad av husbilslivet och byggs i limträ, ett hållbart material som skapar en varm och ombonad känsla. Entrén får ett stort skärmtak med infällda glasfönster inspirerat av Hymer Center i Lomma, en av Europas modernaste husbilsanläggningar. Bygget kommer ske på befintlig mark där nuvarande fastighet är placerad och dockas ihop. Byggnationen beräknas påbörjas i slutet av 2025 och verkstaden väntas stå klar under 2026.
Grundades år 1968 och har idag anläggningar i Örebro, Stockholm, Göteborg, Umeå, Ängelholm och Lomma. Importör av Hymer sedan år 1991 och marknadsför även Carado, Dethleffs, Bürstner och Eriba. Hymer Centers verkstäder är auktoriserade för både bodel och chassi, inklusive Fiat, Mercedes-Benz och Goldschmitt.