Vindskyddet som kan bli hur stort som helst

Denna artikel är importerad från CampingSveriges gamla webbplattform. Det innebär att text-formateringen inte är optimal, samt att vissa bilder har en lägre upplösning än vad som är önskvärt. Vi hoppas du har överseende med detta. Kolla gärna in våra senaste artiklar om camping.

Många är säkert de husvagnsägare som upptäckt hur svårt det är att hitta ett vindskydd som snyggt kan sättas upp framför husvagn och förtält. Är vindskyddet av standardtyp, så är det vanligen antingen för långt eller för kort. Detta har emellertid den danska förtälttillverkaren Isabella rått bot mot med det flexibla och moduluppbyggda vindskydd som helt följdriktligt kallas Flex.

Klicka för större bild Många är säkert de husvagnsägare som upptäckt hur svårt det är att hitta ett vindskydd som snyggt kan sättas upp framför husvagn och förtält. Är vindskyddet av standardtyp, så är det vanligen antingen för långt eller för kort.Detta har emellertid den danska förtälttillverkaren Isabella rått bot mot med det flexibla och moduluppbyggda vindskydd som helt följdriktligt kallas Flex.Tanken är att husvagnsägaren startar med en grundsats bestående av tre moduler: en mittmodul med fönster i den övre delen samt två sidomoduler som båda är försedda med Isabellas välkända varumärke ­ det runda fönstret med Isabella-logotypen.Vindskyddet kan därefter byggas ut efter behov, och det finns fyra olika moduler att välja mellan. Den enklaste består helt av belagd polyester medan en annan modul har samma utformning som grundsatsens mittmodul. De två sista modulerna är försedda med snedställda fönster, vända åt vart sitt håll.Så flexibiliteten gäller alltså inte bara längden på vindskyddet, utan också på hur de olika modulerna kombineras. I princip kan Flex dessutom byggas ut till att bli ”oändligt” långt.Grundsatsen med de tre modulerna mäter 4,6 meter på längden och 1,4 meter på höjden. Tillsatsmodulerna har naturligtvis samma höjd som som grundsatsen, och alla moduler är 1,54 meter breda. Färgerna är en diskret kombination av ljusgrått och antracitgrått.Förutom att vara flexibelt, är Flex också ett mycket stabilt vindskydd, tack vare ett kraftigt stålstativ med överliggare till samtliga sektioner.För att Flex ska stå stadigt är det försett med ett patenterat markfäste, kallat William-fot. (Namnet har fästet fått efter den campingintresserade pensionär från Frederikshavn som 1990 uppfann detta fäste.)William-foten består av en kraftig stålplatta som förankras i marken med ett spett, och på spettets övre del träs sedan stativröret. Vid behov kan plattan dessutom säkras med hjälp av två vanliga tältpinnar.Förutom Flex kan Isabella också erbjuda flera olika vindskydd av standardmodell, utan fönster och med väv av kraftig akryl.Läs mera här: www.isabella.net

Allt för lyckad matlagning i campingmiljö
- recept, filmer, tips och inspiration!

Se alla avsnitt
© 2025 CampingSverige.se
Webbplatsen är byggd av Pixelbruket