Sandra Mastio upptäcker husbilslivet

Krögaren, kokboksförfattaren och tv-kocken Sandra Mastio har tillfälligt lämnat restaurangköket för att prova på husbilslivet. Just nu är hon ute på en veckas resa med stopp i bland annat Båstad, Smögen och Gränna. Följ resan i hennes sociala medier!

För tio år sedan tog livet en ny vändning för Sandra Mastio. Det var då hon vann Årets Mästerkock i TV4 vilket blev starten på en ny karriär, något hon bara ett år tidigare aldrig hade kunnat föreställa sig. I dag driver hon och maken Stefano restaurangerna Mastio och Storasyster Mastio, båda i Malmö. Deras förkärlek till det italienska köket speglas naturligtvis på menyn, där pizzor dominerar.

Fina lägen nära hav

Sandra är en typisk storstadstjej som alltid varit skeptisk till camping. Men för några år sedan testade hon tältcamping och upptäckte en ny, fantastisk värld. Nu vill hon ta campingintresset ett steg längre och har i samarbete med Hymer Center gett sig ut på en husbilsresa.
– Vi börjar på västkusten med första övernattningen på Norrvikens Camping och drar oss sedan upp mot Smögen och Ramsviks camping. De sista nätterna tillbringar vi på Gränna camping. Vi har valt ställen med fina lägen nära hav med vacker utsikt. Kul cykling, bra utflykter och god mat är så klart också prioriterat.

Sandra och Stefano vid avfärden från Hymer Center Ängelholm.

Samarbete med Hymer Center

Husbilen de färdas i är en Hymer ML-T Xperience, en smidig och rikligt utrustad resebil med bakhjulsdrift på Mercedes-chassi.
– Vi är supertaggade på att upptäcka husbilslivet! Det ska bli jättekul att handla lokala råvaror och testa hur det funkar att laga mat i ett husbilskök. Upptäckte precis att kylskåpet går att öppna från höger och vänster – bara en sån sak!

Resan görs i samarbete med Hymer Center.

Följ Sandra och Stefans resa på Instagram och Facebook!

Allt för lyckad matlagning i campingmiljö
- recept, filmer, tips och inspiration!

Se alla avsnitt
© 2026 CampingSverige.se
Webbplatsen är byggd av Pixelbruket