Två tanter och en husvagn – podden som växer fram längs vägarna

Det började med god mat, ett glas vin och en enkel fråga om att starta en podd. Sagt och gjort – i dag kombinerar vännerna Lena och Lena campingliv, hundar och vandring med samtal om livet längs vägen. Poddens namn? 2Tanter1Husvagn, så klart!

Camping handlar om frihet, naturupplevelser och möten. För duon bakom podden 2Tanter1Husvagn blev det också starten på ett nytt gemensamt projekt. Lena Johansson och Lena Ljunggren har varit vänner i 55 år och deras podd-projekt har fört dem ännu närmare varandra. Första resan i deras Adria Action från 2009, även kallad ”Bulan”, gick till Grövelsjön. Någonstans längs vägen föddes namnet på podden.
– Det kändes direkt helt rätt. Det är ju precis vad det handlar om – två tanter och en husvagn, säger de.
Ingen av dem hade tidigare erfarenhet av poddproduktion. För att komma igång anmälde de sig till en studiecirkel för att lära sig grunderna.
– Efter det var det egentligen bara att hoppa och blunda.
Målet var från början ganska blygsamt: fem avsnitt och tio lyssnare. Men intresset växte snabbt.

Campingliv, hundar och vandringar

Podden kretsar kring resor, gemensamma minnen och livet på vägarna. Hundarna har också en självklar plats i innehållet.
– Det blir mycket prat om hundar, träning och relationen mellan hundarna och oss. Och all kärlek som ryms däremellan.
Vandring är ett annat stort intresse. Lena och Lena har som mål att besöka alla Sveriges 32 nationalparker. Under årets valborgsresa gick färden söderut med flera stopp längs vägen. Bland annat besöktes Tåkern, nationalparken Store Mosse, Åkulla bokskogar och Tiveden.
– Wow, vilket ställe Store Mosse är! Vi hann även med besök på Narr chokladfabrik och Gekås i Ullared.

Elbil och husvagn väcker frågor

I podden diskuteras även mer praktiska delar av campinglivet, till exempel hur campingvanor förändras när fler börjar köra elbil. De berättar också om steget att uppgradera körkortet till B96 för att kunna dra alla sorters ekipage. Samtidigt handlar mycket av podden om att vara ny i campinglivet och våga lära sig längs vägen.
– Det verkar finnas många oskrivna regler som vi ännu inte har lärt oss. Men vi tar det med ro och ett stopp i taget.
Under sommaren väntar nya resor norrut med Abisko som slutdestination.

Kort om 2Tanter1Husvagn

– Podcast om campingliv, resor och vardag
– Reser med en Adria Action från 2009
– Målet är att besöka Sveriges 32 nationalparker
– Aktuella ämnen: elbil och husvagn, campinglivets regler och resor i Sverige
– Sommarens mål: Abisko

Allt för lyckad matlagning i campingmiljö
- recept, filmer, tips och inspiration!

Se alla avsnitt
© 2026 CampingSverige.se
Webbplatsen är byggd av Pixelbruket