Nya numret av Husvagn på väg ute!

Denna artikel är importerad från CampingSveriges gamla webbplattform. Det innebär att text-formateringen inte är optimal, samt att vissa bilder har en lägre upplösning än vad som är önskvärt. Vi hoppas du har överseende med detta. Kolla gärna in våra senaste artiklar om camping.

I dagarna har ett Skånenumret av Husvagn på Väg distribuerats till husvagns- och husbilsägare i Skåne samt delar av Blekinge och Södra Småland.

Husvagn på Väg träffade Thomas Persson och Claes Ohlsson på Österlenvin.

Husvagn på Väg träffade Thomas Persson och Claes Ohlsson på Österlenvin. För andra året i rad ger Husvagn på Väg ut ett specialnummer med fokus på de sydligare delarna av landet. Det finns onekligen ett brinnande intresse för camping och fritidsfordon i Skåne med omnejd. Flera av de ledande varumärkenas största återförsäljare ligger här, precis som några av landets populäraste campingplatser. Inte så konstigt med tanke på hur mycket Skåne, Halland, Småland och Blekinge har att erbjuda. Fantastisk natur, rikt kultur- och nöjesliv och ett enormt utbud av friluftsaktiviteter tilltalar så klart semesterfirare med fritidsfordon. Eller för att uttrycka det som Edvard Persson gjorde: ”Både skogar, sjö och strand blir ett enda sagoland, när man ser det lite grann så här från ovan.”

Det finns många mysiga uteserveringar i centrala Gdansk

Det finns många mysiga uteserveringar i centrala Gdansk Tema PolenI detta specialnummer har tidningen besökt flera husvagns- och husbilsanläggningar i regionen. Det finns även reportage om några populära campingar, bl a vackra Tobisvik i Simrishamn som har byggt om inför årets säsong, och om den nya omgången av Gone Camping, SCR:s satsning på webb-tv. Missa inte heller Tema Polen med många tips på intressanta besöksmål i vårt grannland på andra sidan Östersjön. Glöm inte korsordet – du kan bland annat vinna en centraldammsugare vilken kommer väl till pass under vårstädningen!Skicka ett mejl till redaktion@mediapress.se om du vill ha en papperstidning. Du kan läsa e-tidningen här

Hymer Center firar 10 år. Ronny och Ingvar är glada över att de jobbar på Europas största husbilstillverkare.

Hymer Center firar 10 år. Ronny och Ingvar är glada över att de jobbar på Europas största husbilstillverkare. Du kan läsa e-tidningen här

Allt för lyckad matlagning i campingmiljö
- recept, filmer, tips och inspiration!

Se alla avsnitt
© 2025 CampingSverige.se
Webbplatsen är byggd av Pixelbruket