| Om CampingSverige | Facebook | Nyhetsmejl | Forum | Evenemang | Begagnat | Köp – Byt – Sälj | Reselogg | Foto | Video | Länkar |
|
CampingSverige.se har besökt världens största campingmässa i Düsseldorf. Här visades förra månaden alla de spännande nyheterna på 2011 års modeller och en hel del annat. Kabe var den enda av de svenska husvagnstillverkarna som presenterade sina nyheter på mässan. Här är ett axplock med några av de viktigaste nyheterna.
En världsnyhet från Dometic – air condition, takljus med dimmer och värmesystem i en och samma funktion.
Spännande vagn från Adria är Adora Supreme 563 PT. På husbilssidan finns också fler nyheter bland annat en snyggt inredd halvintegrerad Adria Coral, med priser som börjar på drygt 700 000 kronor.
Hymer hade en egen hall för sina produkter på mässan och det säger lite om det utbud som märket har. Det fanns nu ett helt hav av nyheter från Hymer. På husbilssidan finns exempelvis den helt nya B-klassen och vad gäller Hymers husvagnar fanns nya smarta lösningar på vagnar med höjbart tak.
Hobby har tillsammans med Dometic utvecklat en helt ny standard för smarta kylskåp. Det är ett högt och smalt skåp som är platsbesparande.
AL-Ko erbjuder ett nytt stabiliseringssystem – ALC – för husbilar som kan eftermonteras på Al-Ko-chassier. I en simulator kunde man märka skillnaden med eller utan ALC. (Här är det textförfattaren som provar simulatorn).
I den efterfrågade Belcanto-serien från Bürstner finns nu en resevagn med klassisk inredning med rundsittgrupp och fransk säng. Modellen heter 510 TS.
Danskproducerade Camp-let, som är ny på den svenska marknaden, höjer sängkomforten med bäddar som innehåller lamellfjädrar.
Dethleffs hade många nyheter både bland sin husvagns- och husbilsmodeller. Bland annat visade man upp fyra nya färger: gul, mint, brun och vit som på denna Dethleffs LifeStyle.
Dethleffs firar 80 år med en hel unik husvagn som tillverkas i ett begränsat och numrerat antal exemplar.
Den tyska förtältstillverkaren DWT lanserar ett annorlunda tre meter djupt förtält med namnet Focus.
Innovativa Frankia har vidareutvecklat den populära modellen FF2 till en FF4, som har plats för fyra personer med en nedsänkbar taksäng.
Isabella är åter i farten i år med olika konceptförtält. Det handlar om spännande nyutvecklade och lite annorlunda förtält som tagits fram efter användarnas önskemål.
LMC tar vintercamparnas behov på allvar och har nu lanserat en helt ny serie med namnet Scandica. Den ska leva upp till kraven även i de mest bistra skandinaviska vinterförhållanden.
Mclouis vinner mer och mer framgång i Norden. Den italienske producenten har ett stort utbud och prisbilden är mycket attraktiv.
Designpriset på Düsseldorfmässen gick till den fantastiskt vackra tältvagnen Opera, som är utvecklad av holländare. Namnet passar perfekt.
| Se också... |
| Artiklar: |
| Länkar: |
| Bildgalleri: |
|
|